240,00zł

POHLEDNICE Z CINY. MALA KNIZKA O VELKE CINE [AUTOGRAF]

Autor: Hoffmeister Adolf
Miasto wydania: Praga
Rok wydania: 1954
Wydawnictwo: Ceskoslovensky spisovatel
Autor ilustracji: Hoffmeister Adolf
Kategoria 1: Autografy
Kategoria 2: Książki> Literatura piękna> Zagraniczna
Opis:

Format 13x17 cm, stron 180, okładka twarda z obwolutą

Stan dobry, niewielkie uszkodzenia obwoluty.

Zawiera autograf oraz dedykację autora dla Miry Michałowskiej z 1954 roku.

Adolf Hoffmeister (ur. 15 sierpnia 1902 in Pradze; zm. 24 lipca 1973 w Říčkach) – czeski malarz, karykaturzysta, ilustrator, scenograf, pisarz, dramaturg, tłumacz, dziennikarz, historyk i krytyk sztuki, polityk, dyplomata i podróżnik.


Adolf Hoffmeister urodził się w znanej praskiej rodzinie, w której posiadaniu dotychczas znajduje się luksusowy hotel "Hoffmeister" na praskiej Malej Stranie.

Mimo przynależności do zamożnej warstwy społeczeństwa wyznawał lewicowe poglądy polityczne. W październiku 1920 był najmłodszym członkiem grupy czeskich intelektualistów, którzy – jak np. pisarz i późniejszy laureat nagrody Nobla 1984 Jaroslav Seifert (1901-1986) stworzyli lewicową formację artystyczną „Devětsil" (lepiężnik). Hoffmeister został pierwszym sekretarzem tej grupy. W tym czasie przyjaźnił się z Franzem Kafką. Hoffmeister chętnie rysował portrety swoich przyjaciół. Tworzył też karykatury polityczne.

Gdy w latach trzydziestych XX wieku władze hitlerowskie zmieniły satyryczny tygodnik monachijski „Simplicissimus” w pismo rozrywkowe, zmuszając wielu współpracowników do emigracji, Hoffmeister współuczestniczył w wydawaniu w Pradze wraz niemieckimi emigrantami antyfaszystowskiego tygodnika „Simplicus”, potem „Simpl”. Uciekł z okupowanej Czechosłowacji najpierw do Francji, gdzie został przez siedem miesięcy internowany, i po ucieczce przedostał się przez Portugalię i Maroko do Stanów Zjednoczonych, skąd nadawał audycje radiowe dla okupowanej ojczyzny.

Po wojnie powrócił do Czechosłowacji i uczestniczył w przedsięwzięciach kulturalnych UNESCO. W lutym 1948 poparł przewrót komunistyczny i został ambasadorem we Francji. Na fali narastającej stalinizacji został pozbawiony swoich funkcji. Pozostał tylko profesorem na praskiej Akademii Sztuki Użytkowej, gdzie zajmował się ilustracjami w książkach dla dzieci i filmami rysunkowymi we współpracy z Jiřím Trnką. Był tez przewodniczącym komisji ds. oceny ideowej i artystycznej wartości znaczków pocztowych. Na czechosłowackich znaczkach pocztowych w latach 1968-1969 ukazało się wiele rysunków Hoffmeistra.

Po klęsce Praskiej Wiosny 1968 wyjechał do Francji, gdzie objął stanowisko profesora na Université de Vincennes. Po powrocie 1970 do Pragi spotkał się z bojkotem towarzyskim. Zmarł w samotności na wewnętrznej emigracji.
Brundibár

Gdy w roku 1938 Hoffmeister pisał libretto do opery dziecięcej "Brundibár" (Trzmiel) - (muzyka Hans Krása), nie spodziewał się, że jej prapremiera odbędzie się w żydowskim sierocińcu w roku 1941, a dalsze przedstawienia w obozie koncentracyjnym Theresienstadt. Jej kompozytor został zamordowany w Oświęcimiu w roku 1944

 

Cena:
240,00zł
 
Odbiór osobisty w antykwariacie: 0,00zł
Wysyłka po przedpłacie: 15,00zł*
Wysyłka pobraniowa: 30,00zł*
* niezależnie od ilości zamówionych przedmiotów
Polityka prywatności Created & Powered by IvonSoft