100,00zł

CHRYSTIAN AMBROŻY KOCHLEWSKI, POLSKI UCZEŃ KOMENIUSZA

Antykwariat: CHRYSTIAN AMBROŻY KOCHLEWSKI, POLSKI UCZEŃ KOMENIUSZA
Autor: Komeński Jan Amos, Matyasewicz Michał
Wydawnictwo: Towarzystwo Bibliofilów Polskich
Kategoria 1: Książki> Historia> XVI-XVIII
Kategoria 2: Książki> Nauki humanistyczne> Filozofia
Opis:

Format 21x30 cm, stron 88, ilustracje - reprodukcje, miękka okładka.

Stan bardzo dobry.

Wydano w nakładzie 180 numerowanych egzemplarzy.

 

Z prospektu wydawniczego:
Książka zawiera reprinty dzieła  Jana  Amosa  Komeńskiego,  „Reguły życia rozumnego, harmonijnego”,  Norymberga  1659,  oraz  dzieła  Michała  Matysewicza,  „Pośmiertna  pochwała Latorośli Kwietnego Szczepu”,  Lubcz  1647  –  wraz z ich  współczesnymi polskimi przekładami.

Jan Amos Komeński  (1592-1670), czołowy europejski pedagog, filozof, teolog,  w latach 1628-1656 przebywał w Lesznie i Elblągu, skąd podróżował do Anglii, Szwecji, Siedmiogrodu. Wszędzie tam pomagał organizować szkolnictwo i wdrażał w życie swoje idee jednolitego i powszechnego szkolnictwa w języku ojczystym, będącego podstawą dobrobytu i naprawy ludzkości.  W Elblągu  w roku 1645 jego prywatnym uczniem był Chrystian Ambroży  Kochlewski,  dla  którego  na  zakończenie  nauki  mistrz  spisał  Regulæ  vitæ  sapientis (Reguły życia rozumnego, harmonijnego). Jak wszystkie dzieła  Komeńskiego, także i to  zostało  napisane  oraz  wydane  po łacinie i do tej pory nie doczekało  się  polskiego przekładu.  Teraz oferujemy Państwu ów  prawdziwie uniwersalny tekst, zarówno w oryginale, jak i w polskim tłumaczeniu.

Bibliofilskie wydanie  zawiera także reprint unikatowego druku z kazaniami pogrzebowymi, które  wygłoszono  po przedwczesnej śmierci Chrystiana Ambrożego,  sławiąc kwiecistym, barokowym językiem  cnoty tego  młodzieńca  oraz  zmarłego  rok wcześniej  jego ojca Piotra.  Kazania  dopełniają  epitafia  z  tak  modnymi  wówczas  łacińskimi  anagramami. Wszystkie teksty zaopatrzono w obszerny aparat naukowy.


Publikacja stanowi  drugi tom Biblioteczki „Akapitu”,  rocznika Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie.

Cena:
100,00zł
 
Odbiór osobisty w antykwariacie: 0,00zł
Wysyłka po przedpłacie: 15,00zł*
Wysyłka pobraniowa: 30,00zł*
* niezależnie od ilości zamówionych przedmiotów
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:
DROGA DO FILOZOFII
DZIEJE SZEŚCIU POJĘĆ
FILOZOFJA ROMANTYZMU POLSKIEGO
Polityka prywatności Created & Powered by IvonSoft